Znajdź inwestycje/dewelopera w całej Polsce

Mała przestrzeń, duży komfort

Mała przestrzeń, duży komfort

Mała łazienka oznacza ścisk i ciasnotę? W XXI wieku to już mit. Jasne kolory, odpowiednio dobrane oświetlenie i sprytnie skonstruowane wyposażenie - oto przepis na łazienkę jak „w pudełeczku”. Dowiedz się, jak sprawić, by Twoja łazienka była elegancka i przestronna jak najmniejszym kosztem.

Mała przestrzeń, duży komfort



Mała łazienka to niewygodna łazienka? W XXI wieku to już mit. Jasne kolory, właściwe oświetlenie i sprytnie skonstruowane wyposażenie… Oto przepis na łazienkę jak „w pudełeczku”.

Zanim się ją urządzi, można sobie dziurę w głowie wydrapać. Człowiek się musi nagłowić. Bo aranżowanie małej łazienki do łatwych zadań nie należy. Nie dość, że musi być komfortowa, funkcjonalna to warto by jeszcze cieszyła oko. Dlatego nierzadko wymaga kompromisów.

Nowoczesne rozwiązania pokazują, że to da się pogodzić. Projektanci prześcigają się w praktycznych rozwiązaniach: „kształtnych” i kompaktowych meblach oraz ergonomicznych łazienkowych urządzeniach. Trzeba tylko umiejętnie z nich skorzystać. A jeśli dodać do tego optyczne triki – mała łazienka w finale okazuje się być przyjazną przestrzenią a nie ciasną – z pozoru – klitką.

Dwa w jednym



Niewielki metraż wymaga kreatywności w projektowaniu. W przypadku niewielkiego pomieszczenia wiąże się to z dylematami w rodzaju: wanna czy prysznic? Zanim jednak zdecydujemy się na konkret, najlepiej zacząć od zaplanowania, co chcemy w łazience umieścić i jakie funkcje poza podstawową ma pełnić.

Na rynku dostępne są rozwiązania umożliwiają łączenie funkcji sprzętów, dzięki którym łatwiej zaoszczędzić w niej miejsce:

Prysznic z funkcją wanny. Czyli kabina z wygodnym, głębokim brodzikiem, w którym w przypływie ochoty na kąpiel można zanurzyć się w pianie.

Grzejnik z funkcją wieszaka na ręczniki. Drabinkowy, estetyczny, można go umieścić nad pralką, obok toalety czy prysznica. Pozwala sprawniej wysuszyć mokre ręczniki i tym samym eliminuje montowanie wieszaka na nie.

Umywalka z szafką. To już standard. Chowa np. łazienkowe środki czystości, albo kryje kosz na brudną bieliznę. I zaprowadza ład, którego mała łazienka najzwyczajniej wymaga.

Szafka z lustrem . umieszczone na drzwiczkach szafki nad umywalką lustro ukrywa schowek na kosmetyki i przybory toaletowe. Taka szafka może mieć nawet niewielką głębokość (np. 10 cm), by była użyteczna.

zdjecie

W rozmiarze XS, narożne a może na nóżkach?



Najprostszym pomysłem na zyskanie kilku centymetrów w małej łazience jest po prostu mniejszy rozmiar wyposażenia. Możemy zainstalować małe umywalki, węższe pralki i meble dostosowane do małych przestrzeni. Ważną – jak nie najważniejszą cechą – jest ich kształt. Warto postawić na meble narożne, które zajmują dużo mniej miejsca niż standardowe. Podobnie rzecz się ma z kabiną prysznicową. Narożna ładnie się wpasuje.

Wybierając szafki na nóżkach, zyskujemy kawałeczek podłogi pod nimi i miejsce np. na wagę łazienkową. Jeśli zdecydujemy się na wannę, idealna będzie asymetryczna. Zajmuje mniej miejsca i mniej przytłacza niż klasyczna, prostokątna. Mniej miejsca zajmie też prosta w formie podwieszana muszla klozetowa.

Światło, połysk, jasność



Jednym z podstawowych i chyba najprostszych sposobów na powiększenie (optyczne) łazienki są jasne, pastelowe kolory. Ciemne barwy przytłaczają! Wybierając płytki dobrze, byśmy wzięli też pod uwagę ich wielkość i fakturę. Duże kafle, o wyrazistych wzorach nie są stworzone do małych wnętrz. Wybierajmy zatem nieduże gładkie płytki lub oszczędnie dekorowane.

Doskonałym sposobem na niewielką łazienkę jest zastosowanie niemal niewidocznych pionowych fug. Taki zabieg pozwoli wydobyć poziome – powiększające przestrzeń – podziały na ścianie. Również biała ceramika da wrażenie lekkości i przestrzeni. W niewielkim wnętrzu uzyskamy optycznie więcej miejsca stosując połyskliwe, odbijające światło materiały. Szklane półki, metalowe elementy oraz lakierowane fronty szafek dodadzą lekkości i rozświetlą wnętrze.

Najskuteczniejszym rozwiązaniem powiększającym łazienkę (obok jasnych kolorów) są lustra. Najlepiej poziome, w prostych ramach. Świetny efekt uzyskamy wieszając dwa lustra na przeciwnych ścianach, które będą powtarzać swoje odbicia.

I światło..



Ono czyni cuda. Jeśli nie ma w łazience okna, można doświetlić ją światłem dziennym z sąsiedniego pomieszczenia, np. stawiając ściankę z luksferów. W łazience najlepiej, abyśmy zastosowali oświetlenie punktowe. Iluzję głębi zapewni też podświetlenie szafek i lustra. Dobrze zatem, by najmocniejsze oświetlenie znalazło się nad umywalką, najlepiej nad lustrem po jego obu stronach.



Data publikacji: 14.06.2012

Zobacz wcześniejsze aktualności

Z czego wykonać blat kuchenny?

Z czego wykonać blat kuchenny?

Blat kuchenny powinien cechować się trwałością, funkcjonalnością, ale również estetycznym wyglądem. Dostępnych jest wiel...

Warto przeczytać

Zobacz również