Znajdź inwestycje/dewelopera w całej Polsce

Jej wysokość umywalka

Jej wysokość umywalka

Fot.http://iprojektowaniewnetrz.pl

Trudno wyobrazić sobie bez niej łazienkę. A jeszcze trudniej wyobrazić sobie jej wybór. Bo prawda jest taka, że dzisiejszy asortyment wśród umywalek łazienkowych może przyprawić o zawrót głowy najbardziej wytrwałych zakupowiczów. Jak nie dać się zwariować i wybrać tę najlepszą?

Myjemy w niej ręce, szorujemy nad nią zęby, robimy przepierki… i całą resztę innych toaletowych czynności. A jeśli dodamy do tego fakt, że znajduje się w centralnym punkcie, bo pod lustrem, to śmiało możemy powiedzieć, że umywalka to królowa łazienki. Dlatego też, zanim się na nią zdecydujemy warto byśmy przeanalizowali jak ma być montowana, z jakiego materiału wykonana, w jakim ma być rozmiarze, kształcie, a nawet kolorze… No to dzieła!

MontażZe względu na rodzaj montowania umywalki możemy podzielić na wiszące, nablatowe (stawiane), blatowe lub podblatowe, meblowe.

*Wiszące. Klasyka gatunku. Raczej niewielkich rozmiarów, maksymalnie osiągające 50 cm szerokości. Wiesza się je na śrubach montujących. Istnieją też modele przystosowane do zamontowania (oparcia) na postumencie. Najlepsze rozwiązanie do małych łazienek. Cena: od ok. 60 zł.

*Nablatowe (stawiane). Model z myślą o umiejscowieniu go na blacie lub odpowiedniej szafce łazienkowej. Blat można dodatkowo zagospodarować na przemyślaną łazienkową dekoracje albo po prostu jako „półkę” na kosmetyki codziennego użytku. To umywalki nowoczesne i oszczędne w formie, bardzo praktyczne i solidne. Mogą mieć przeróżne kształty, od klasycznych, przez geometryczne (kwadrat, prostokąt, owal). Ciekawie prezentuje się na blacie umywalka w kształcie miski. Cena: od ok. 130 zł.

*Blatowe lub podblatowe. Mocuje się na blacie częściowo (blatowe) albo wbudowuje w blat (podblatowe). Dzięki takiemu rozwiązaniu nie zabierają miejsca, więc blat możemy potraktować jako stolik, na którym z powodzeniem zmieszczą się podręczne kosmetyki czy ręczniki np. dla gości. Blaty pod taką umywalkę z reguły są wyposażone w szafkę, która schowa armaturę (rury odpływowe czy kolanka hydrauliczne) i dodatkowo da miejsce na łazienkowe akcesoria. Mogą mieć różne kształty. Cena: od ok. 150 zł

* Naszafkowe. To rodzaj dopasowany kształtem i rozmiarem do konkretnej szafki, dlatego najlepiej kupować ją w gotowym zestawie z meblem. Znajdziemy je w różnych kształtach. Cena: od ok. 100 zł

zdjecie
Fot. http://iprojektowaniewnetrz.pl


Materiał*Ceramika. Nieśmiertelna i wciąż najpopularniejsza. Praktyczna i elegancka. Łazienka ją kocha. Kamień i brud niekoniecznie, zwłaszcza jeśli sprawimy sobie umywalkę ceramiczną z dodatkową powłoką zapobiegającą ich osadzaniu. Cena: od ok. 60 zł

*Tworzywa sztuczne. Z reguły: ABS i akryl. Charakteryzują się lekką konstrukcją przy dużej trwałości. Ich zaletą jest możliwość naprawiania w razie takich uszkodzeń mechanicznych jak zarysowania i zadrapania na powierzchni. Cena: od ok. 100 zł.

*Granit. To wyjątkowo trwały i wytrzymały kamień. Takie też są wykonane z niego umywalki. Dodatkowo stosunkowo łatwe w konserwacji. Wymagają tylko zgrania z resztą łazienki. Granit „wymaga” odpowiedniego otoczenia. Cena: od ok. 500 zł.

*Stal nierdzewna. Umywalki z niej mogą mieć połysk lub być mat (jeśli są ze stali szczotkowanej). Trochę nietypowe (z reguły stal kojarzy się z kuchennym zlewem) a mimo to eleganckie, higieniczne i łatwe do utrzymania w czystości.
Cena: od ok. 150 zł.

*Szkło. Szklane umywalki to już obowiązkowe wyposażenie w modnych, ultranowoczesnych łazienkach. Mają oryginalne kształty i kolory, przez co stanowią już dekorację samą w sobie. Często powleczone są dodatkową powłoką, która zapobiega osadzaniu się kamienia i brudu. Cena: od ok. 200 zł.
Data publikacji: 05.07.2012

Zobacz wcześniejsze aktualności

Z czego wykonać blat kuchenny?

Z czego wykonać blat kuchenny?

Blat kuchenny powinien cechować się trwałością, funkcjonalnością, ale również estetycznym wyglądem. Dostępnych je...

Warto przeczytać

Zobacz również