Znajdź inwestycje/dewelopera w całej Polsce

Kolory łazienki

Kolory łazienki

Łazienka jasna czy ciemna? Monochromatyczna czy raczej pstrokata? A może klasycznie: czarno-biała? Wariantów jest bardzo wiele. Tylko na który się zdecydować? I jak nadać łazience barwę z gustem? Oto kilka ważnych kwestii, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze właściwego koloru.

Do wyboru, do koloruPierwszym dylematem przed jakim staje się przy planowaniu aranżacji łazienki jest jej kolorystyka. Bo od koloru wiele zależy: nasz komfort i samopoczucie. Rano przestrzeń łazienki ma nam dodać energii, wieczorem – wyciszyć. Wbrew pozorom łazienka daje spore pole do popisu, pod warunkiem, że mamy koncepcję.

Możemy bawić się kolorem, łącząc ze sobą – z pozoru nieprzystające do siebie – barwy lub decydując się na różne odcienie tej samej. Nic też nie stoi na przeszkodzie, żeby „skąpać” łazienkę w jednym i tym samym kolorze.

Z całą pewnością obowiązujące trendy i bogaty wybór najnowszych kolekcji płytek ceramicznych pomaga zmierzyć się z podjęciem decyzji. Dla każdego, coś miłego.

Jasno-ciemnoJeśli nie przepadamy za „kolorowymi jarmarkami”, nic nie stoi na przeszkodzie, żeby sięgnąć po płytki, które narzucą łazience kolor. Ważne, aby monochromatyczny charakter łazienkowej przestrzeni przełamać kontrastującym akcentem. Na przykład w postaci dekoru na ścianie lub dodatków łazienkowych: akcesoria, pojemniki, dywanik, ręczniki.

Innym rozwiązaniem będzie wyłożenie niedużego fragmentu ściany płytkami, z którym koresponduje podłoga. Pionowy pas płytek na ścianie w tej samej barwie co posadzka, będą stanowić doskonały kontrapunkt dla monochromatycznego tła łazienki. Efekt murowany, o ile zestawimy kolor jasny z ciemnym.

Do klasyki gatunku przeszła kombinacja bieli z akcentem czerni lub czerwieni.
A, że klasyka nigdy się nie starzeje – taki „kolorowy” minimalizm wciąż jest na topie.

zdjecie

Szaro, buro, nie ponuroW łazience wypełnionej po brzegi kolorami ziemi każdy będzie czuł się dobrze i komfortowo. Naturalne barwy nadają przestrzeni ciepła, elegancji, harmonii i spokoju.
Sztandarowym „eko-kolorem” jest brąz. Ciepły i stonowany stwarza w łazience przytulny charakter. W towarzystwie beżu nabiera głębi a łazienka optycznie się powiększa.

Kolor gorzkiej czekolady i jego jaśniejsze odcienie, aż po beż, dobrze komponują się w zestawieniu z zielenią, dopełniając paletę kolorów ziemi. Aby przełamać i rozjaśnić brunatny, głęboki ton warto skusić się na akcenty w ciepłych, jasnych barwach: żółci, starego złota lub miedzi.

Z głębokim fioletem, zielonym, szarym i rdzawo-pomarańczowym brąz prezentuje się szykownie, a mimo to inaczej, jeszcze ciekawiej. Jeśli zdecydujemy się na łazienkę w subtelnych barwach wanilii, kremu czy kawy z mlekiem – aby nadać łazience charakteru – idealnym rozwiązaniem będzie wykończenie jej drewnianymi elementami: obudową wanny, meblami i akcesoriami w ciepłym kolorze orzecha. Jasne płaszczyzny plus drewniane akcesoria bardzo „pokocha” mała łazienka.

Non stop kolorEnergetyczna łazienka? Czemu nie! Pod warunkiem, że nadamy jej odpowiednio kolor. Jeśli zdecydujemy się na łączenie kilku kontrastujących ze sobą barw, róbmy to ostrożnie, aby uniknąć efektu kiczu i chaosu. Podobnie jest z użyciem kilku faktur czy deseni na płytce. W efekcie w takim wnętrzu – zamiast ładować akumulatory – męczymy się „zaatakowani” całą paletą barw. Najlepiej wybrać maksymalnie dwa, trzy motywy. Jeśli wybieramy motywy kwiatowe i ornamenty, te niekoniecznie „pożenią się” z nowocześniejszymi motywami geometrycznymi.

Jeśli zdecydujemy się na kolorową mozaikę, nie szalejmy z barwą i fakturą reszty kafelków. To samo dotyczy zestawiania matowych płytek z tymi o błyszczącej powierzchni. Najprościej będzie zdecydować się na dwa kolory i dwa motywy maksymalnie. A jeśli mamy zakusy by samodzielnie poszaleć z płytkami mat – błysk, najlepiej będzie zaplanować w macie podłogę a ściany na błysk, lub odwrotnie.


Data publikacji: 14.06.2012

Zobacz wcześniejsze aktualności

Z czego wykonać blat kuchenny?

Z czego wykonać blat kuchenny?

Blat kuchenny powinien cechować się trwałością, funkcjonalnością, ale również estetycznym wyglądem. Dostępnych je...

Warto przeczytać

Zobacz również